user-image

Prof. Dr.Hasan BATMAZ

Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği Başkanı

Başkanın Davetİ

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM, DEĞERLİ KATILIMCILAR

İnsanların beslenmesinde hayvansal proteinlerin ve bunların içinde de kırmızı etin çok önemli yeri vardır. Bütün dünyada kırmızı et büyük oranda sığırlardan, daha sonra da domuzlardan sağlanmaktadır. Ülkemizde ise kırmızı etin kaynağı sığırlardan sonra koyun ve keçilerdir. Süt de ineklerden sonra en çok koyun ve keçilerden elde edilmektedir. Hatta dünyada küçük ruminant sütünün büyük çoğunluğu keçilerden sağlanmakta olduğundan, ülkemizde de son yıllarda keçi sütü ve ürünlerine olan talep arttığından sütçü keçi yetiştiriciliği artış göstermiştir. Koyun ve keçiler son derece kanatkar hayvanlar olup, mera şartlarını çok iyi değerlendirerek yaşamlarını sürdürerek üretimlerine devam etmektedirler. Ülkemizin coğrafi ve iklim şartları göz önünde bulundurulduğundan koyun ve keçiler ülkemiz için vazgeçilmez hayvan türleridir.

Bu hayvanların sağlıklı ve daha verimleri olmalarının sağlanması koyun ve keçi yetiştiriciliğine ilgiyi artırmaktadır. Bu hayvan türlerinin yetiştirilmesine ve sağlığına sığırlardan ayrı önem verdiğimiz için daha önce iki yılda bir 3 kez düzenlediğimiz Koyun ve Keçi Sağlığı ve Yönetimi Kongresi’nin 4.üncüsü Kıbrıs’ın en gözde yerlerinden Girne’de yapılacaktır.

Kongrede Koyun ve Keçi Sağlığı ve Yönetimi konularında yurt dışı ve yurt içinden çağrılı bildiri için davet ettiğimiz konuşmacıların dışında, serbest sözlü ve poster bildiriler yer alacaktır.

Sizlerle Kıbrıs’ta buluşmaktan memnuniyet duyacağız.

 

 

Sponsorlarımız